Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prokletí zákona o státním zastupitelství. Měla by se vláda konečně poučit?

Vláda pro posílení nezávislosti justice stále nic neudělala. Připravuje vládní novelu zákona o státním zastupitelství - platnou až za dva a půl roku. Nebo taky vůbec. Snahy osmi ministrů o vládní návrh doposud vždy ztroskotaly.

Vláda slibuje veřejnosti záruky pro nezávislost justice. Avšak nejdříve za dva a půl roku. Plánovaná vládní novela zákona o státním zastupitelství má totiž vejít v platnost až od roku 2022. Nebo taky vůbec. Veškeré vládní návrhy novely totiž vždy ztroskotaly. Nabízí se přitom jít jistější cestou úzkého poslaneckého návrhu. Vládní strany ale zřejmě nechtějí dopustit, aby smetanu slízla opozice.

Nejvyšší státní zástupce může i nadále skončit ve funkci, kdykoliv si vláda pískne. A to za situace, kdy post ministryně spravedlnosti převzala Marie Benešová jen den poté, co policie navrhla obžalobu premiéra. Za situace, kdy nová ministryně mluví o zeštíhlování justice a státní zástupci tak nemají své místo vůbec jisté. Za situace, kdy Evropská komise prošetřuje premiérův střet zájmů a zjištění auditu může přinést vyšetřování Agrofertu policií a státními zástupci. Obavy navíc panují i o zachování nezávislosti soudců. Ještě v tomto volebním období se totiž budou měnit předsedové vrchních a krajských soudů nebo Městského soudu v Praze. Ty by přitom měli rozhodovat o kauze Čapí hnízdo nebo kauzách kolem Hradu.

Veřejnost má i nadále závažný důvod pochybovat o tom, že se představitelé justice nedostanou pod politický tlak. Vláda dosud nepřijala ani jedinou z pojistek pro nezávislost justice, které po ní požaduje Rekonstrukce státu, organizátoři protestů i opoziční strany. I v případě, že ještě v červnu předloží ministryně spravedlnosti komplexní vládní novelu zákona o státním zastupitelství, prvních pojistek bychom se s pořádnou dávkou štěstí dočkali nejdříve v roce 2022. Může se však také stát, že se jich nedočkáme vůbec. Veškeré dosavadní pokusy vlád o posílení nezávislosti státních zástupců od roku 1993 totiž vždy havarovaly.

Vládní novela: Mission Impossible

Postavení a pravomoci státních zástupců v České republice po roce 1989 nově upravil zákon o státním zastupitelství z roku 1993. Ten platí dodnes. Pokusů o komplexní novelu nebo zcela nový zákon, který by posílil nezávislost státních zástupců na politicích, se od té doby objevilo požehnaně. Neuspěl však ani jeden. Jako první o to usiloval ministr spravedlnosti Otakar Motejl (ČSSD) v roce 1999. Jeho zcela nový zákon však především kvůli smluvně-opoziční ODS Sněmovna vyšachovala v druhém čtení, načež ministr rezignoval. Na úsilí posílit nezávislost státních zástupců navázal Motejlův spolustraník a nový ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, kterému se podařilo v roce 2002 novelu vycházející z návrhu zákona svého předchůdce prosadit. Poslanci z něj však ještě stihli vyškrtnout ustanovení, které by vládě vzalo pravomoc odvolat nejvyššího státního zástupce, kdykoliv jí to bude po chuti.

O necelých 10 let později se komplexní novelizace zákona prozměnu zhostila ODS s Jiřím Pospíšilem jako ministrem spravedlnosti. Ta měla nezávislost státních zástupců výrazně posílit, zavést pevné funkční období bez možnosti funkci opakovat a možnost odvolat nejvyššího státního zástupce pouze na základě kárného řízení - tedy parametry, které obsahují i současné poslanecké a vládní návrhy. Předložit novelu Sněmovně však již nestihl. V roce 2013 na práci Jiřího Pospíšila navázal ministr Pavel Blažek (ODS) a předložil nový zákon o státním zastupitelství Sněmovně. Vláda Petra Nečase však skončila dříve, než poslanci stihli zákon schválit. Nastupující ministryně spravedlnosti za Rusnokovy úřednické vlády, a možná Vám bude její jméno povědomé, následně návrh zákona stáhla jako nedodělek. Tou ministryní byla Marie Benešová. Vláda, která měla nový zákon jako jednu z priorit programového prohlášení, už další návrh nepředložila.

ANO...nebo taky ne

Následovala série pokusů ministrů spravedlnosti za ANO, Helenou Válkovou počínaje. I pro ni měl být nový zákon prioritou. Její první návrh z roku 2014 však nezávislost státních zástupců spíše oslaboval o dočkal se kritiky ze všech stran, včetně samotných žalobců. Další návrh - hádáte správně - už nepředložila a na funkci rezignovala. Kritika se snesla rovněž i na návrh jejího nástupce Roberta Pelikána z roku 2016, který úsilí o prosazení nového zákona dočasně vzdal. Novému zákonu ale dal šanci znovu po volbách v roce 2017. Scénář se však opakoval. Dřív než ho stihl předložit, odstoupil.

Zákon začal připravovat také nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který se však nakonec rozhodl pouze pro komplexní vládní novelu. Po vzoru svých předchůdců ale ještě před jejím prosazením z funkce odešel. Počítáme tedy, že na přípravách vládní novely si doposud zlámalo zuby osm ministrů spravedlnosti, kteří celkově připravili šest neživotaschopných  návrhů.

Řešením je poslanecká novela

A tím se znovu dostáváme do roku 2019. Ministryní je opět Marie Benešová a na stole je další vládní novela zákona o státním zastupitelství. Vzhledem k tomu, že by novela měla přinést celou řadu novinek, které se netýkají jen posílení nezávislosti státních zástupců, lze jen těžko očekávat hladký průběh Sněmovnou. Pro zažehnání současné krize ale existuje i podstatně jednodušší řešení - úzká novela z pera poslanců. I ta je připravena k předložení a řeší opravdu jen to aktuálně nejnutnější, tedy odvolatelnost nejvyššího státního zástupce pouze na základě kárného řízení, funkční období pro vedoucí státní zástupce a přechodná období, která zajistí, že státní zástupci neskončí ve funkci momentem, kdy novela začne platit.

To jsou parametry, které obsahuje i vládní návrh a shoduje se na nich vládní koalice i opoziční strany. Spíše než se spoléhat na to, že Marie Benešová prolomí prokletí, které v minulosti postihlo každý pokus o komplexní vládní novelu nebo o zcela nový zákon, by bylo nejlepším řešením podpořit tu poslaneckou. Pokud by ji vládní strany podpořily, základní pojistky pro nezávislost justice by mohly začít platit už na začátku roku 2020.

Zbývající části z vládního návrhu by mohly být předloženy standardní vládní cestou poté. Zatím se ale zdá, že vládní strany občanské protesty nechávají v klidu a nechtějí připustit, aby si opoziční politici hráli na jejich písečku. Jasné garance nezávislosti justice ale potřebujeme teď, ne po dalších sněmovních volbách. Jestli vůbec…

 

Josef Karlický a Ervín Hausvater, Rekonstrukce státu

Autor: Josef Karlický | čtvrtek 20.6.2019 13:52 | karma článku: 7,06 | přečteno: 302x
  • Další články autora

Josef Karlický

Boj proti korupci u ledu? Příprava nových zákonů nabrala zpoždění

Protikorupční vláda v boji s korupcí zaspala. Klíčové zákony připravila s velkým zpožděním. Poslanci teď bojují o to, aby do voleb stihli přijmout alespoň některé z nich. Máme naději na transparentnější soudy a další změny?

17.12.2020 v 16:06 | Karma: 6,98 | Přečteno: 212x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Řízení státu za časů pandemie. Právní stát není jen do dobrého počasí

Vláda nemá jasno v právním základu opatření, jimiž omezuje lidská práva. Za krizového stavu několikrát překročila své pravomoce. Neboť svá rozhodnutí zdůvodňuje jen povrchně, její postup budí obavy o osud právního státu.

20.5.2020 v 12:38 | Karma: 15,46 | Přečteno: 424x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Prodloužili nouzový stav. Začnou hledat i dlouhodobý právní rámec pro boj s koronavirem?

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května. A co bude potom? Virus pravděpodobně nezmizí. Rekonstrukce státu proto doporučuje, ať si vláda již nyní nachystá vhodnější právní rámec pro dlouhodobý “život s virem”.

29.4.2020 v 7:52 | Karma: 13,53 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Budeme mít lepší kontrolu státních firem a méně byrokracie pro obce?

Pod nezávislou kontrolou je dnes jenom polovina veřejných peněz. Nejvyšší kontrolní úřad vidí pouze na státní hospodaření, ovšem na státní firmy, kraje, statutární města a jejich podniky už nedohlédne. Změna je přitom na dosah.

19.2.2020 v 14:46 | Karma: 5,28 | Přečteno: 169x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

V čím zájmu? Nový zákon zprůhlední lobbování, zatím má však velké mezery

Poslancům putuje na stůl zákon o lobbování. Opatření, které může veřejnosti zprůhlednit soupeřící zájmy, které se promítají do politických rozhodnutí, má ale zatím řadu nedostatků.

21.11.2019 v 9:47 | Karma: 5,80 | Přečteno: 133x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Registr smluv: Pandořina skříňka výjimek se otevřela

Poslanci mohou už brzy zrušit neoprávněné výjimky z registru smluv pro státní akciové společnosti jako je ČEZ nebo České dráhy. Současně by však měli odolat pokušení vymýšlet nové kreativní výjimky.

4.3.2019 v 8:34 | Karma: 7,75 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Služební zákon podle vlády: vrací se časy divokých čistek ve státní správě?

Snad každá česká vláda prováděla rozsáhlé čistky názorově nepohodlných úředníků. Omezit politizaci státní správy měl zákon o státní službě. Vládní novela zákona však vysoké úředníky opět nechává na milost a nemilost ministrům.

17.1.2019 v 12:42 | Karma: 14,77 | Přečteno: 724x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Služebníček či nezávislý profesionál? Vláda chce státní službu vrátit do rukou politiků

Už zítra budou senátoři projednávat vládní novelu služebního zákona. Jejím přijetím by služební zákon přišel o svůj původní smysl, politici by totiž získali zpět účinné páky na nejvyšší státní úředníky.

18.12.2018 v 19:38 | Karma: 8,73 | Přečteno: 378x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Česká republika – opět věc neveřejná?

Poslanci budou už zítra hlasovat o tom, jestli se omezí právo občanů žádat po státních institucích informace. Ve vládním návrhu zákona k GDPR se nečekaně objevilo hned pět přílepků, které nás pomyslně vrací skoro o 20 let zpátky.

25.10.2018 v 14:54 | Karma: 36,76 | Přečteno: 3053x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Dva roky odtemnění – co všechno nám ukázal registr smluv?

Už dva roky mohou občané najít všechny smlouvy státu na internetu. Existuje totiž centrální registr smluv. Obsahuje víc než 1,3 milionu platných smluv o celkové hodnotě skoro 8 bilionů korun. Ty jsou teď pod veřejnou kontrolou.

26.6.2018 v 12:17 | Karma: 16,55 | Přečteno: 521x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Majetková přiznání starostů: jde o střet zájmů nebo střet samospráv?

Dnes poslanci rozhodnou o tom, jaká majetková přiznání budou muset podávat starostové a zastupitelé obcí. V celé debatě možná trochu zapadá, že ani starostové sami nejsou jednotní v tom, který ze dvou návrhů je lepší.

29.5.2018 v 10:59 | Karma: 6,82 | Přečteno: 357x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Dodrží premiér v demisi slovo? Česku stále chybí zákon o nominacích do státních firem

Věčné debaty o průhledném obsazování desítek pozic ve státních a polostátních firmách se neblíží ke konci. Co hůř, hrozí, že jednobarevná vláda v demisi provede kroky, které současný nedokonalý stav pošlou o několik let zpátky.

4.5.2018 v 15:48 | Karma: 7,23 | Přečteno: 169x | Diskuse| Politika

Josef Karlický

Proč je potřeba hlídat demokratické mantinely?

Rozdrobená politická scéna a hodně různorodé představy o tom, co je demokracie a jak funguje. To není předválečné Československo, ale aktuální stav české vrcholné politiky.

23.4.2018 v 17:18 | Karma: 9,15 | Přečteno: 387x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 549x
Právník a vedoucí týmu protikorupční platformy Rekonstrukce státu, největší občanské lobby v Česku. Prosadili jsme pět z devíti zákonů pro větší otevřenost státní správy a zodpovědné vládnutí. Teď hlídáme politiky, aby nepřekračovali Mantinely demokracie. Víc o tomhle všem se dozvíte buďto na www.rekonstrukcestatu.cz anebo mantinelydemokracie.cz.

Seznam rubrik